#PMP Hírlevél: értékes tartalmak, hasznos eszközök, inspiráló gondolatok
Produktivitás & Mindset Percek #4
1. Heti könyvajánló
Az önfejlesztő körökben van egy népszerű elmélet arról, hogy ha szeretnél sikeres lenni a munkádban, csak követned kell a szenvedélyed.
Cal Newport könyvében cáfolja ezt a hiedelmet, és kifejti, hogy ez miért nem igaz. Szerinte akkor tudjuk szenvedéllyel végezni a munkánkat, ha érezzük, hogy tudunk fejlődni és egyre jobban csináljuk. Tehát a szenvedély a befektetett munka gyümölcse és nem előfeltétele.
Cal Newport szerint, ahhoz, hogy motiváltak legyünk, élvezzük, amit csinálunk, és jól teljesítsünk a munkánkban, három feltételnek kell teljesülnie:
- Autonómia: mennyire érzed azt, hogy te irányítod a napjaid, és azok a dolgok, amikkel az időd töltöd valóban fontosak?
- Kompetencia: mennyire érzed magad jónak abban, amit csinálsz?
- Kapcsolódások: mennyire kapcsolódsz más emberekhez a munkád során?
Számomra a könyv legfontosabb tanulsága az, hogy az „ideális” munka nem az, amit egyszer csak megtalálunk, hanem amit saját magunknak kell megteremteni, erőfeszítés és tanulás árán.
2. A hét videója
Közel kétmillió mérföldnyi idegsejt hálózatával az emberi agy az egyik legösszetettebb szerkezet a világon. A koponyánkban gyakorlatilag egy külön univerzum helyezkedik el, számtalan rejtéllyel és lehetőséggel.
Sajnos a legtöbb ember úgy bánik az agyával, mint a testével: keveset edzi és gyakran „junkfooddal” tömi.
Ami a testnek a chips, a kóla és a sült krumpli, az az elmének az okostelefon és a közösségi média.
Az okos eszközök és a közösségi média olyan szinten felpörgették az életünket, amit az agyunk evolúciós okokból nem tud „normálisan” feldolgozni.
A 0-24 órában bejövő üzenetek, értesítések és a végtelen információ hatására nem csak egyre szétszórtabbak és stresszesebbek vagyunk, de romlik a memóriánk és a kreativitásunk is.
Jim Kwik szerint a jó hír, hogy ennek nem kell így lennie. Az elménk ugyanúgy, mint a hasizmunk, a megfelelő edzéssel nagyon jól fejleszthető.
Az egyik kedvenc szokásom, amit a videó hatására kezdtem el csinálni, hogy a felkelést követő 2-3 órában nem nyitok meg a telefonomon sem böngészőt, sem YouTube-ot sem közösségi média oldalakat.
Ez az egyserű rutin sokat segít a halogatás leküzdésében és abban, hogy fókuszáltak és proaktívak legyenek a napjaim.
3. A hét eszköze
A Tárki felmérése szerint a magyar lakosság körében 2005-höz képest, az elmúlt 15 évben majdnem megfeleződött a rendszeres olvasók száma.
A felmérésből az is kiderül, hogy az emberek 33%-a az időhiány miatt nem vesz a kezébe könyveket.
Amikor megláttam ezt a számot, az első gondolatom az volt, hogy ez elég gyenge kifogás.
Aztán belegondoltam a saját helyzetembe. Évek óta szinte minden „időpazarló” tevékenységet kizártam az életemből, mégsem találtam mindig időt az olvasásra.
Részben ezért is kezdtem el az elmúlt években egyre több hangköskönyvet hallgatni.
Számomra a hangoskönyvek legnagyobb előnye, hogy ingázás, főzés, takarítás, sportolás és sok más tevékenység közben is lehet őket fogyasztani.
A kedvenc szolgáltatóm az Audible, ahol számtalan könyv érhető el a legkülönbözőbb témákban, az üzleti-önfejlesztő könyvektől kezdve, egészen a szépirodalomig.
Az Audible egyedüli hátránya, hogy a legtöbb könyv csak angol nyelven érhető el, ezt leszámítva a hangoskönyvek pontosan azt adják, mint a „fizikai” társaik, ráadásul rugalmasabban és olcsóbban is hozzájuk lehet jutni.
4. A hét gondolata
Ha tudásra akarsz szert tenni, naponta gyarapítsd az ismereteidet. Ha bölcsességre, naponta válj meg néhánytól.
Lao-ce
5. A hét kérdése
Ha valaki csak a tetteidet látná és nem hallaná a szavaidat, vajon mit mondana a prioritásaidról?